Alçıpan Duvar Profili Nedir?

Hayatımızın günlük rutinlerinde sıkça karşılaştığımız alçıpan duvar profili hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Alçıpan profillerinin birçok işlevi bulunmaktadır. Alçıpan profilleri yıllarca dayanabilir. Malzeme ve konstrüksiyon olarak son derece dayanıklı olan alçıpan profiller, fiyat açısından da oldukça uygun olan yüksek performanslı bir üründür. Alçıpan duvar profilleri fonksiyonelliği ve görünümü ile göz doldurmaktadır. Elektrik ve su tesisatı gibi kötü görüntüleri kapatabilir ve dekoratif bir görünüm elde edebilir. Alçıpan profilleri istenilen renkte boyanabilmektedir. Bu şekilde odanıza yeni bir görünüm kazandıracaktır.

İnşaat sektöründe, binalarda ve günlük hayatın birçok alanında karşımıza çıkan alçıpan profiller oldukça kullanışlıdır. Alçıpan duvar profillerinin avantajları çok fazladır. Alçıpan profilleri esnek yapıları sayesinde diğer profillere göre daha dayanıklıdır. Günümüzde yeni binalar alçıpan profiller ile depreme dayanıklı hale getirilmektedir. Deprem vb. durumlarda Alçıpan profiller oldukça dayanıklı ve güçlü yapıdadırlar. Alçıpan profil ölçüleri takılacak alana uygun boy ve kalınlık olarak imal edilmektedir. Alçıpan profilleri hızlı montaj ve uygun maliyetli bir üründür. Bakteri, nem veya küf oluşturmaz. Kolay işleme zaman kazandırır.

 

Duvar Profili Çeşitleri?

Alçıpan duvar profili çeşitleri 6 adettir. Bunlar Duvar C50, Duvar C75 Profili, Duvar C100 Profili, Duvar U50 , Duvar U75 , Duvar U100 Profili olmak üzere birbirlerine benzer şekildedirler. Alçı levha, iki levha arasına sıkıştırılmış alçı ile ticari olarak temin edilebilen bir iç malzemedir. Alçıpan, özel ölçülerde ve belirli standartlarda düzgün yüzeyli bir paneldir. Uygulama alanı genellikle inşaatın son aşamalarındaki evlerin iç duvarları ve diğer duvarlarıdır. İç duvarlar, ısı yalıtımı gibi birçok avantajı olan yerden tavana kadar levhalarla kaplanmıştır. Uygun fiyatlı alçıpan, kendine ait birçok çeşidi vardır. Alçıpan profil çeşitleri uygulama alanına ve kullanım modeline göre isimlendirilmektedir. Alçıpan profil çeşitleri sunduğu tüm avantajlarla hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Su geçirmez, ısıya dayanıklı ve hafif alçıpan gibi çeşitleri vardır. Ayrıca istenilen ölçülerde üretilebildiği için iç mekân malzemesi olarak da kullanışlıdır.

 

Örneğin en çok kullanılan alçıpan duvar profili örneğinden biri olarak alçıpan u profili şöyledir;

Alçıpan, U profilli bir duvarın bir bölümüdür. Alçıpan Duvar U profilleri oldukça esnektir. Esneklik, sistemi dış etkenlere karşı daha dirençli hale getirir. Bölmenin arkasına bir alçıpan U profili yapıştırılmıştır. Alçıpan duvar profili, üstün teknoloji kullanılarak istenilen inşaatta ve istenilen ölçülere göre özel olarak yapılmaktadır. Alçıpan profillerin taşıma kapasitelerinin yüksek olması malzeme ve fiyat avantajı sağlamaktadır. Ve tabii ki alçıpan profillerin sıklıklaistenilme sebeplerinden biri de sağladıkları yalıtımdır.

 

Duvar Profili Nerelerde Kullanılır?

Alçıpan duvar profili duvarların iç kısımlarında ve duvarların kendisinde yalıtım ve sağlamlık amacıyla kullanılırlar. Evlerde, ofislerde ve tüm iş yerlerinde kullanılabilirler. Ayrıca inşaat sektörü, çelik kapı sektörü, otomotiv sektörü, elektrik- elektronik sektöründe de kullanılmaktadır. Mimari projelerde sıkça tercih edilen bir profildir. Enerji sektörü ve metal sektörlerinde de sıkça tercih edilmektedir.

 

Duvar Profilinin Özellikleri Nelerdir?

Alçıpan duvar profili en önemli özellik olarak yangına dayanıklıdır ve sağlamdır. Isı yalıtımı ve ses yalıtımı konusunda da oldukça gelişmiş bir yalıtım sağlar. Bulunduğu alan da paslanmaz dayanıklı bir ürünüdür. Bakteri üretimi yapmaz. Soğuk havalarda soğuğu, sıcak havalarda ise sıcağa karşı sizi yalıtır, size mevsimin konforunu sunar. Diğer bir artısı ise sunduğu ses yalıtımıdır. Bu nedenle alçı levha profilleri sağladığı avantajlar nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bina projeleriniz için alçıpan profillerini güvenle seçebilirsiniz.

Leave A Comment

Call Now Button