Alçıpan Tavan Profili Nedir?

Alçıpan tavan profili, sırtlıksız geniş tavanlar, mimari tasarıma en iyi şekilde uyum sağlayarak sade ve hoş bir görünümü garanti eder. Tasarım ister tam ölçekli bir çözüm isterse tavan kirişlerinin kısmi kullanımı olsun, alçıpan asma tavan yaratıcılığınızın sınırı yoktur. Güzel görünümlü bir alçı tavan yapımı içinde kullanılırlar. Alçıpan tavan profili, dünya mevzuatlarına uygun olarak üretilmiş, elektrik ve sıhhi tesisat tesisatlarında kolay montaj ve gizlenme sağlayan, ses ve yangına dayanıklılık gibi olmazsa olmaz bazı özelliklere sahiptir. Bu özelliklere sahip uygun sistemlere de kısaca alçıpan tavan profili sistemi denir.

Her türlü iç mekân tavan alçıpan yapımlarında kullanılır. Kurulumu gizleyerek dekoratif bir alan yaratır. Alçıpan tavan kötü durumlarda müdahale edebilmek açısından basit ve kullanışlı bir sistemdir. Hafifliği nedeniyle bina statiği üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahiptir. Binanın hareketine uyumlu bir sistemdir. Bu sebeple depreme ve yangına dayanıklı binalar da kullanılır. Alçıpan tavan profili, yangın, ses ve ısı yalıtımı performans gereksinimlerini karşılayan sistemlerdir. Delikli veya delikli olmayan diğer modeller için uygundur. Bu tavana halk arasında asma tavan da denmektedir.

 

Tavan Profili Çeşitleri

Üç tip alçıpan tavan bulunmaktadır. İlki modüler olanıdır. İkincisi birleştirilen, üçüncüsü de katı olan alçıpan tavandır. Alçı levha tavan, iki adet kalın kâğıt alçı yaprağı arasına preslenmiş bir alçı sıva levhasıdır. İç duvar ve tavan yapımında kullanılır. Alçıpan, geleneksel çıtalara ve sıva işine göre daha hızlı olduğundan sıvaya bir alternatif olarak kendini kanıtlamıştır. Asma Tavan: Asma tavan, genellikle ana (yapısal) bir tavanın altındaki ikincil bir tavandır. Asma tavanlar, T-çubuk tavanlar, asma tavanlar ve alçıpan tavan profili ile yapılan tavanlar olarak da bilinen bunlar, modern binaların ve mimarinin temelini oluşturur. Asma tavanlar orijinal olarak yukarıdaki katın zeminin alt bölgesini gizlemek ve alan için akustik bir denge kontrolü sağlamak için tasarlanmıştır.

 

Tavan Profili Nerelerde Kullanılır?

Modüler tasarımlar da, çerçeve alçıpan tavan profili imalatının özelliklerinde geleneksel ürünlerden farklıdır. Modüler tabana plakalar, şeritler yüklenebilir. Bu yapının elemanları mineral alçıdan alçıpandan yapılmıştır. Kural olarak, bu tür asma tavan modelleri, konut dışı binalara, konutlara veya halka açık mekânlara kurulur. Kafe, otel ve restoranlarda modüler tavan kullanımı oldukça uygundur. Bir kısım arızalanırsa kolayca değiştirilebilir. Ve ne zaman çerçevenin yerleşik iletişimine erişmeniz gerekirse, bunu yapabilirsiniz. kombinasyon ürünü, alçıpan ve gergi tavan kombinasyonudur. Çevre genellikle çeşitli renklerde PVC filmlerle kaplı alçıpandan yapılır. Büyük tavan tamamen alçıpandan oluşmaktadır.

Alçıpan profilleri genel olarak tüm evlerde estetik görüntü ve ısı yalıtımı amacıyla mimarlar tarafından tercih edilir. Bu alçıpan tavana bazı gedikler ve bölmeler bırakılarak ana ışık kaynağı olan avize dışında bir de LED ışık döşenir. Bu ışıklar avizelere alternatif olmuştur. Son dönemlerde sırf LED aydınlatma kullanabilmek amacıyla alçıpan tavanlar yaptırılmaktadır.

 

Tavan Profilinin Özellikleri Nelerdir?

Alçıpan asma tavan profili, gövde sistemi olarak u/c galvanizli profillerden veya kutu profillerden imal edilen tavan sistemidir. Projeye bağlı olarak asma tavandır. Mevcut alana mekanik ve elektrik teçhizatı tesis edilecektir. Opsiyonel olarak çatı katına ses ve ısı izolasyonu yapılabilmektedir. Mevcut döşemeyle askı tavanı arasında belli bir mesafe bırakılır. Projeye bağlı olarak tavan asma. Ayrıca tavanlarda şerit ışık, perde ve spot aydınlatma gibi uygulamalarda estetik bir görünüm oluşturmak için kullanılır. Kullanılan malzemelere bağlı olarak ses geçirmez, yanmaz ve neme karşı dayanıklıdırlar.

Leave A Comment

Call Now Button