Alçıpan Kullanımının Avantajları

Alçıpan denilen bir yapı malzemesi olan alçı ile yapılan malzeme inşaat sektörüne birçok kolaylık sağlamıştır. Alçıpanın avantajları arasında ilk sırada duvar ve tavan için özel olarak kullanılan bu malzemelerin, duvar ve tavan dışında da birçok yüzeye rahatlıkla uygulanabilmekte olmasıdır. Dekorasyon, alçıpanın ana kullanımlarından biridir. Ancak dekorasyon yangın anında zarar görmez ve tutuşmaz. Bu nedenle alçıpan yüzeylere refrakter yüzeyler denir. Alçı levhanın bir diğer kullanım alanı ise ses yalıtımıdır. Alçı levha yüzeyinin ses yalıtım etkisini gösterir. Alçıpan profili, uygun fiyatlı ses yalıtımı arayanlar için en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca duvar ve tavanlara uygulandığında ısı yalıtım etkisine sahiptir. Alçı levha yüzeyi, ısı kaybını önemli ölçüde önler ve verimli ısıtma sağlar.

Alçıpan, inşaat sektöründe alçının yerini almıştır. Alçıpanın avantajları, sıvaya göre çok daha kolay, hızlı, pratik ve ekonomik olduğu için tercih edilmektedir. Alçıpan duvarlar için de kullanılan bir malzemedir. Farklı kalınlıklarda alçıpan kullanılması, çevreye hacimli bir görüntü vermenizi sağlar. Ayrıca asma tavan sistemlerinde kullanılan alçıpan aydınlatma sistemlerinin montaj kolaylığı açısından da oldukça avantajlıdır.

Alçıpan Nasıl Yapılır?

Alçıpan montajı için birçok teknik vardır. Biraz el becerisi olan kişiler bile kolayca alçıpan uygulaması yapıp çok daha ucuza ev dekorasyonu satın alabilirler. Alçıpan yaptırmak istediğiniz yerin işleme uygun olması çok önemlidir. Çalışma yüzeyiniz ne kadar mükemmel olursa, işleminizin sonucu da o kadar olumlu olacaktır. Alçıpan uygulama alanına göre seçilmelidir. Örneğin banyo gibi su sıçramasına yatkın alanlarda suya dayanıklı alçıpan kullanılmasına özen gösterilmelidir. Dış mekan alçıpanlarının daha dayanıklı malzemelerden yapıldığına dikkat edilmelidir. Haform alçı levha, iç mekan alçı levhalarından biridir. Bu alçı levhalar, iyi deforme olabilmeleri nedeniyle oldukça fazla tercih edilmekte ve oluklu alçı levhalar olarak tasarlanmaktadır.

 

Alçıpan Kullanımının Avantajları

Alçıpanın avantajları çok kişiye gerek kalmadan yapılabilmesidir. Örneğin işi bilen iki usta iyi bir alçıpan işi çıkarabilir. Üstelik bu işi kısa zamanda halledebilirler. En iyi binalar, depreme ve yangına dayanıklı, ses ve ısı yalıtım standartlarına göre inşa edilmiş, fonksiyonel ve konforlu, insanların huzur ve güven içinde yaşayabilecekleri mekânlardır. Gelişmiş ülkelerdeki konut yapısına bakarsanız hafif çelik ve ahşap yapıların kullanıldığını görebilirsiniz. Betonarme kolon, kiriş, tünel kalıp, hafif çelik malzemeler ve ahşap yapı malzemesi sistemleri için en uygun iç malzeme alçıpandır. Alçıpan, sağlam bir yapısal iskelete sahip binalara esneklik ve hafiflik kazandırır.

 

Alçıpanın Kullanıldığı Yerler

Alev geçirmezdir. En basit alçıpan duvarlar, 35 dakika sonra ancak ateşlenir. Dolayısıyla alçıpanın avantajları arasında en iyisi dayanıklı olmasıdır. Ve oldukça esnektir. Deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerde bile esner, bu nedenle parçalanmaz veya patlamaz. Alçıpanın esnekliğinin sebebi hafif olmasından kaynaklanmaktadır. Deprem anında tuğla duvarlara göre 10 kat daha az etkilenir. Malzeme ses yalıtımı ve ısı yalıtımı için uygundur. İstenilen yalıtım değerine bağlı olarak alçıpan sistemleri bulunmaktadır. Alçıpan, kurulum yerinin nemini dengeler. Nem düştüğünde ise bünyesinde bulundurduğu su molekülleri sayesinde nemi dışarıya verir. Alçıpan bölmeler, minimum 7,5 cm kalınlığında düz duvarlar elde etmenizi sağlar. Oluşturulan duvar kolayca demonte edilebilir, bu sayede alanı kolayca arttırıp azaltabilirsiniz.

Kurulum sırasında üreticinin kurulum önerilerine uyulduğu takdirde bu malzeme yıllarca dayanacaktır. Genel olarak buhar bariyerli alçıpan, gereken hava döngüsünü sağlayan ve yoğuşma oluşmasını engelleyen doğal, iletken bir nemlendirme sistemine sahip alanlarda kullanılabilirler, bu çerçeve sistemindeki boşlukların hidrofobik izolasyon ile doldurulması tavsiye edilir. Bu, nemden korunma, yalıtım ve ses yalıtımında ek bir bağlantı olacaktır.

Leave A Comment

Call Now Button