Alçıpan Bölme Duvarlar Nasıl Yapılır?

Bir alçıpan bölme duvar yapmadan önce, kullanım amacına ve yapıştırılacak yüzeyin doğasına göre uygun alçı panelin seçilmesi ve profesyonelce ölçülmesi gerektiğini söylemek mantıklıdır. Alçıpan duvar inşa ederken, normal bir duvarda olduğu gibi, zeminden başlamanız gerekir. İskeletin yere değen kısmının ölçüsünü alın ve o ölçüye göre iskeleti kesmelisiniz. Bu iskelet çok önemli çünkü duvarlar bu iskeletten sonra oluşuyor. Zemin çerçevesini duvarın yapılacağı alana sabitlemek için bir matkap kullandıktan sonra, çerçevede her iki montaj deliğini delin ve zemini işaretleyin. Zeminde bu şekilde işaretlenen alanlar, uygun bir matkap ucu ile açıkta delinir. Burada kullanılan dübellere göre doğru ucun kullanılması hayati önem taşımaktadır.

 

Zeminde delikler açtıktan sonra dübelleri yerleştirin ve bu parçayı yerinde tutmak için zemin pervazına oturtun. Daha sonra iskeleti alçıpan levhaları alçıpan profillerine tutturun. Bunu yapmak için, zeminden tavana doğru bir şekilde ölçmek ve iskeletin yerleştirilmesini istediğiniz yeri işaretlemek için bir su terazisi kullanın. Yine zeminde olduğu gibi önce iskelet bu boyutta kesilir, ardından iskelet üzerinde bir matkapla hem vida noktaları açılır hem de zemin ve duvardaki birleşme noktaları düzgün bir şekilde delinir. Bir iskelet kurulur ve sabitlenir. Burada kullanılan malzemelerin kaliteli olması büyük önem arz etmektedir. Kaliteli bir yüzeyden yoksun olan duvarlar biraz zaman geçtikten sonra sallanmaya başlarlar. Bu şekilde iskeleti tavana taktıktan sonra su terazisi ile ölçtüğünüz ölçüye göre iskeleti kesin ve alt ve üst karkasa tutturun. Bu şekilde alçıpan bölme duvar dış iskeleti tamamlanmış olur.

 

Alçıpan Nasıl Yapılır?

Alçıpan duvar ve tabanlar, mevcut çelik, betonarme ve ahşap tavan yapıları altında elektrik ve sıhhi tesisat tesisatlarının kolay montajı ve depolanması için ideal bir sistemdir. Alçı levha asma tavanlar yangına, depreme ve her türlü doğal afete karşı dayanıklıdır ve yansıma önleyici özelliklere sahiptir. Bina projesi ve müteahhit tarafından verilen detaylara göre çevre profili denilen asma tavanların U-27/30mm profilinin alt kodu Nivo, lazer veya tüp cetvel ile işaretlenir. Bu işaretlemeden sonra tel çırpıcı ipleri yardımıyla çevre duvara çekilir. Asma tavan U profili bu hatta dübel vidaları veya Hilti tabanca ile tutturulur. Asma tavan vinçlerinin askı montaj mesafeleri ve noktaları, bindirmeye göre mekanik ve elektrik sistemi dikkate alınarak duvardan 20 ila 30 cm’ye kadar 110 cm’ye kadar tavanda belirlenir ve işaretlenir. Ayrıca kemer işleri ve işveren onayı alınması gereken bir işlemdir.

 

Alçıpan Bölme Duvar Yapımı

Alçıpan bölme duvar yapımı oldukça zor bir iştir. Usta eller tarafından imal edilmesi gerekir. Paneller önce eve uygun şekilde kesilir ve alçıpan dübelleri ve vidaları ile çakılır. Duvara en alttan başlanır. Panellerin ortalama genişliği 120 cm ve mesafesi 40 cm olduğu düşünülerek bu dış profillerin arasına destek profilleri yerleştirilir. Bu profiller, alçıpanın döşendiği zeminin sağlıklı ve sağlam olması için dikey ve enine atılır. Bu işten sonra yapılması düşünülen alçıpan paneller bu iskelete vidalar kullanılarak tutturulur. Ses ve ısı yalıtımı istiyorsanız panel ortasına ısıcam taktırarak bunu sağlayabilirsiniz. Alçıpan levhalarla çalışırken ekstra özen gösterilmelidir. Bunun nedeni, alçıpan panellerin telkâri yapılar olarak bilinmesi ve boş bir yerde üzerine basıldığında kırılabilmesidir. Alçıpanı çerçeveye tutturmak için kullanılan vidaların gömülmesi gerekir. Çünkü alçıpan sonrası boya yaparsanız bu vida noktaları sorun teşkil edebilir.

 

Alçıpan Bölme Duvar Avantajları

Alçıpan bölme duvar profilleri yangına dayanıklıdır. Ph seviyesi bakımından insan PH’ına oldukça uygundur. Hafif ve esnek olması kullanım kolaylığı sağlar. Deprem gibi afetlerde patlama zarar göre kırılıp düşme ve yaralama gibi riskleri yoktur. Aksine riski azaltır ve darbeyi yumuşatır.

Leave A Comment

Call Now Button